SPORTOWE ŚWIECIE NEWS: IV LIGA: CHEŁMINIANKA CHEŁMNO - WDA ŚWIECIE 0:5 (0:2) | BARAŻ O OKRĘGÓWKĘ - REWANŻ: GRYF SICIENKO - GOL BRODNICA 6:1 (2:0). PIERWSZY MECZ 3:1 - AWANS GRYFA |

Roei Edinger z Izraela najszybszy w świeckim etapie międzynarodowego wyścigu juniorów [ZDJĘCIA]

Utwórz: 05/03/2024 - 21:23
Roei Edinger z Izraela najszybszy w świeckim etapie międzynarodowego wyścigu juniorów [ZDJĘCIA]
Peleton przejeżdżał między innymi przez Sulnówko /fot. Sławomir Wojciechowski/

Tradycyjnie w długi majowy weekend do gminy Świecie zawitał kolorowy peleton Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza.

Wyścig kolarski organizowany przez ALKS "Stal" Grudziądz odbywa się już po raz 33. Jest on jednym z najważniejszych w tej kategorii wiekowej w Europie. Rozpoczął się 1 maja, a zakończy w sobotę w Grudziądzu. Kolarze w sumie w cztery dni mają do pokonania prawie 390 km. Pierwszy etap (Gruta – Łasin, 102,2 km) wygrał Duńczyk Nicklas (Team Zealand Cycling – Kuehne+Nagel), zaś drugi (Lisewo – Chełmża, 99,5 km) Nicholas Van Der Merwe (Kadra Narodowa Bułgarii). W świąteczny piątek u nas odbył się w trzeci etap na dystansie 102,2 km. Do niego wytrwało 129 zawodników ze 162, którzy wystartowali 1 maja w Grucie. W peletonie byli reprezentanci Polski, Danii, Estonii, Holandii, Niemiec, Izraela, Ukrainy, Łotwy, Czech, Słowacji, Belgii, Węgier, Finlandii, Gruzji, Bułgarii. Kolarze mieli do pokonania siedem pętli na trasie Świecie – Sulnowo – Sulnówko – Kozłowo – Świecie. Można powiedzieć, że świecki etap wrócił na starą trasę sprzed pandemii (znów peleton jechał ul. Wodną i Mickiewicza), z tym że start i meta były na ul. Klasztornej przy Pałacu Ślubu, a nie ul. 10 lutego. Podczas trzeciego etapu sporo działo się na trasie, najpierw były nieśmiałe pojedyncze ucieczki, potem w grupach. Na szóstym okrążeniu od peletonu urwała się dziesięcioosobowa grupa, w której było sześciu Polaków, Armeńczyk (ze Stali Grudziądz), Izraelczyk, Holender i Estończyk. Z kilometra na kilometr przewaga rosła i ostatecznie ucieczka powiodła się. Pod koniec ostatniej rundy na ulicy Mickiewicza na wysokości klubu Place skuteczny finisz zaczął Roei Edinger (Kadra Narodowa Izraela), który nie dał się dogonić towarzyszom ucieczki i jako pierwszy minął metę z czasem 2:15;19 h. Drugi finiszował Szymon Bęben (SMS Świdnica), a trzeci Marceli Pera (KTK Kalisz) – wszyscy strata 3 sekund. Peleton przyprowadził Duńczyk Aleksander Norskov Larsen ze stratą 1;44 min. Etap ukończyło 111 kolarzy. Dotychczasowy lider Valdemar Kromann Jensen z Danii był 28. i stracił żółtą koszulkę na rzecz Szymona Bębna (SMS Świdnica). W sobotę ostatni etap rozpocznie się o godz. 8.30 w Grudziądzu. Peleton będzie miał do pokonania 85 km.

 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

O autorze

Obrazek użytkownika Sławomir Wojciechowski
Sławomir Wojciechowski
Dziennikarz sportowy - pisaniem o sporcie lokalnym zajmuję się od kwietnia 2004 roku. Przez 12 i pół roku związany byłem z Gazetą Pomorską. Od listopada 2016 roku do końca grudnia 2022 roku byłem dziennikarzem tygodnika "Nowe Świecie". W międzyczasie współpracowałem z portalem Świecie24, MUKS "Joker" Świecie i Vistula-Park Sp. z o.o. W 2010 roku powołałem do życia "Sportowe Świecie" (portal i fanpage na Facebooku).