SPORTOWE ŚWIECIE NEWS: SPARINGI: GKS WIKIELEC - WDA ŚWIECIE 2:1 (0:0), START PRUSZCZ - MUSTANG OSTASZEWO 0:2 |

Wicemistrzowie III i IV ligi od nowego sezonu też będą grać baraże

Utwórz: 06/14/2024 - 16:17
Wicemistrzowie III i IV ligi od nowego sezonu też będą grać baraże
Gdyby ta uchwała obowiązywałaby w tym sezonie to z IV ligi baraż grałby Chemik Bydgoszcz /fot. Sławomir Wojciechowski/

Ważne zmiany w regulaminie rozgrywek trzecioligowców i czwartoligowców wprowadził Polski Związek Piłki Nożnej. Od sezonu 2024/25 nie tylko mistrz będzie mógł uzyskać awans.

Rozgrywki III ligi i czwartej od nowego sezonu będą atrakcyjniejsze. Wszystko przez zmiany jakie wprowadzi Polski Związek Piłki Nożnej uchwałą nr VI/85 z 7 czerwca. Dotyczy ona zasad spadków klubów II ligi, awansów i spadków klubów III ligi i awansów klubów IV ligi od sezonu 2024/2025. Dzięki Wdzie Świecie wraca do nas III liga. Dotychczas w niej tylko mistrz uzyskiwał prawo awansu. Teraz także zespół, który zajmie 2. miejsce otrzyma szansę walki o niego z wicemistrzami pozostałych grup. Baraże będą dwustopniowe, a awans do II ligi uzyska tylko jeden klub. Jest też minus nowej uchwały, bo do IV ligi od nowego sezonu zdegradowane zostaną cztery zespoły z miejsc 15-18. Spadkowiczów może być więcej, o ile z II ligi spadną drużyny przypisane terytorialnie do danej grupy. W naszym przypadku w przyszłym sezonie mogą to być drugoligowcy z województwa pomorskiego (Radunia Stężyca, Chojniczanka Chojnice), wielkopolskiego (KKS 1925 Kalisz), zachodniopomorskiego (Świt Skolwin Szczecin) i kujawsko-pomorskiego (Olimpia Grudziądz). Oczywiście w tej grupie III ligi, z której pochodził będzie zwycięzca finałowego meczu barażu spadnie jeden zespół mniej.

Jest też dobra informacja dla czwartoligowców. Otóż wicemistrz od nowego sezonu też będzie miał dwustopniowy baraż o wejście do III ligi. Rywalizować będzie z wicemistrzami z Wielkopolski, Pomorskiego i Zachodniopomorskiego. Awans uzyska jeden klub. Na pewno decyzja PZPN wpłynie na to, że dłużej będą emocje w rozgrywkach na górze tabeli, a nie tylko na dole jak to miało miejsce w kończącym się właśnie sezonie IV ligi. Dominacja Wdy sprawiła, że sprawa awansu wyjaśniła się już 22 maja, a w sumie mogła kilka dni szybciej, gdyby Cuiavia Inowrocław nie przełożyła meczu.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

O autorze

Obrazek użytkownika Sławomir Wojciechowski
Sławomir Wojciechowski
Dziennikarz sportowy - pisaniem o sporcie lokalnym zajmuję się od kwietnia 2004 roku. Przez 12 i pół roku związany byłem z Gazetą Pomorską. Od listopada 2016 roku do końca grudnia 2022 roku byłem dziennikarzem tygodnika "Nowe Świecie". W międzyczasie współpracowałem z portalem Świecie24, MUKS "Joker" Świecie i Vistula-Park Sp. z o.o. W 2010 roku powołałem do życia "Sportowe Świecie" (portal i fanpage na Facebooku).