SPORTOWE ŚWIECIE NEWS: SPARINGI: GKS WIKIELEC - WDA ŚWIECIE 2:1 (0:0), START PRUSZCZ - MUSTANG OSTASZEWO 0:2 |

Awanse i spadki u piłkarzy – analiza

Utwórz: 06/07/2024 - 18:46
Awanse i spadki u piłkarzy – analiza
Rezerwy Wdy Świecie (niebieskie stroje) choć zajmują 11. miejsce jeszcze nie są pewne utrzymania /fot. Sławomir Wojciechowski/

Sezon 2023/24 już niedługo przejdzie do historii. W większości ligach niemal wszystko jest już jasne. Jak zwykle najdłużej na rozstrzygnięcia czekać będziemy w A klasie, choć ona kończy rozgrywki w ten weekend.

Ten sezon był wyjątkowy jeśli chodzi o A klasę, bo mieliśmy w niej aż siedmiu reprezentantów. Niestety, sportowo było poniżej oczekiwań. Wiosną większość naszych A-klasowców osiągnie lepszy dorobek niż w 1. rundzie, ale niespecjalnie poprawiło to sytuację w tabeli. Największy postęp zrobiły Wisła Gruczno - 26 pkt (jesienią 22) i Wda II Świecie – 17 pkt (13). Dorobek pozostałych jest następujący: Grom Osie - 24 pkt (30), Fala Świekatowo – 15 (17), Sparta Przysiersk – 10 (17), Czarni Lniano – 6 (3) i Start Warlubie – 5 (3). Największy zjazd w tabeli mieli piłkarze Sparty Przysiersk, którzy z 9. miejsca spadli na 13. (mogą je jeszcze poprawić), które może nie dać pozostania w „serie A”. Jak zawsze liczba spadkowiczów w tej lidze uzależniona jest od rozstrzygnięć w wyższych ligach oraz barażu o klasę okręgową. W tym roku dochodzi jeszcze sytuacja w grupie 3. B klasy, gdzie o awans biją się KS Brzoza i Czarni Nakło (na dwie kolejki przed końcem mają po 46 pkt). Gdyby KS Brzoza utrzymał 1. miejsce (ma lepszy bilans spotkań bezpośrednich z Czarnymi), to trafi zapewne do grupy 2. A klasy (tak było w zeszłych latach).

Już wiadomo, że w IV lidze degradacji nie unikną Chełminianka Chełmno i Pomorzanin Toruń, a to oznacza, że grupę 1. klasy okręgowej opuszczą w tym roku trzy drużyny. Do grupy 1. A klasy spadnie na pewno jeden zespół, a mogą dwa (Rawys Raciąż i BKS Bydgoszcz, którzy walczą z Victorią Lisewo). Najgorszy scenariusz dla grupy 1. A klasy to brak utrzymania w „okręgówce” Rawysa i BKS-u, przegrany baraż przez Gryfa Sicienko i awans z grupy 3. B klasy Czarnych Nakło. Wtedy spadnie pięć zespołów przy założeniu, że K-P ZPN wróci do 14 drużyn, co sugeruje regulamin rozgrywek. Jednak przed rokiem też tak miało być, a niespodziewanie beniaminkiem zostały rezerwy Chemika Bydgoszcz. Najprawdopodobniej pełna liczba spadkowiczów będzie znana dopiero w lipcu, gdy zostanie ogłoszony terminarz na nowy sezon.

SPADKI I AWANSE (na dzień 7 czerwca):

Ekstraklasa:

Mistrz Polski: Jagiellonia Białystok (pierwszy raz w historii.

Spadek: Warta Poznań, Ruch Chorzów, ŁKS Łódź.

I liga:

Awans: Lechia Gdańsk, GKS Katowice, Motor Lublin (poprzez baraże).

Spadek: Resovia Rzeszów, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Zagłębie Sosnowiec.

II liga:

Awans: Pogoń Siedlce, Kotwica Kołobrzeg, Stal Stalowa Wola (poprzez baraże).

Spadek: Skra Częstochowa, Lech II Poznań (do grupy 2. III ligi), Sandecja Nowy Sącz, Stomil Olsztyn. Niewykluczone, że z tej ligi wycofana będzie Radunia Stężyca (nowy wójt nie chce finansowania przez gminę na takich zasadach jak poprzedni), wówczas utrzyma się Skra Częstochowa.

III liga (grupa 2.):

Awans: Świt Skolwin-Szczecin.

Spadek: Stolem Gniewino, Wikęd Luzino, Unia Solec Kujawski (do IV ligi K-P), KP Starogard Gdański.

IV liga:

Awans: Wda Świecie.

Spadek: Pomorzanin Toruń (do grupy 1. klasy okręgowej), Chełminianka Chełmno (do grupy 1. klasy okręgowej), Kujawianka Izbica (30 pkt) lub Łokietek Brześć Kujawski (33 pkt, do grupy 2. klasy okręgowej).

Klasa okręgowa (grupa 1.):

Awans: o dwa premiowane miejsca walczą Mustang Ostaszewo (65 pkt), Tarpan Mrocza (65 pkt) i GLKS Dobrcz (62 pkt). Do końca sezonu dwie kolejki.

Spadek: Stal Grudziądz (A klasa toruńska). Spadną jeszcze dwa zespoły. Zagrożeni: Rawys Raciąż (27 pkt), Victoria Lisewo (28 pkt) i BKS Bydgoszcz (28 pkt). Rawys i BKS spadliby do grupy 1. A klasy.

A klasa (grupa 1.):

Awans: MUKS CWZS Bydgoszcz (grupa 1. klasy okręgowej).

Baraż: Gryf Sicienko (zagra z Golem Brodnica).

Spadek: jest kilka opcji. W najgorszym scenariuszu (spadek Rawysa Raciąż i BKS Bydgoszcz z „okręgówki”, brak awansu Gryfu Sicienko, awans Czarnych Nakło z grupy 3. B klasy, powrót do 14 drużyn w grupie) spadnie pięć drużyn z miejsc 11-15. W najlepszym scenariuszu przy powrocie do 14 drużyn (awans Gryfu, brak awansu Czarnych Nakło, utrzymanie BKS-u lub Rawysa) spadną dwa zespoły.

B klasa:

Awans grupa 1.: Victoria Koronowo (58 pkt) lub Gwiazda Sypniewo (54 pkt). Do końca sezonu dwie kolejki.

Awans grupa 2.: Piaski Bydgoszcz.

Awans grupa 3.: KS Brzoza (46 pkt) lub Czarni Nakło (46 pkt). KS Brzoza w przypadku awansu powinna trafić do grupy 2. A klasy.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

O autorze

Obrazek użytkownika Sławomir Wojciechowski
Sławomir Wojciechowski
Dziennikarz sportowy - pisaniem o sporcie lokalnym zajmuję się od kwietnia 2004 roku. Przez 12 i pół roku związany byłem z Gazetą Pomorską. Od listopada 2016 roku do końca grudnia 2022 roku byłem dziennikarzem tygodnika "Nowe Świecie". W międzyczasie współpracowałem z portalem Świecie24, MUKS "Joker" Świecie i Vistula-Park Sp. z o.o. W 2010 roku powołałem do życia "Sportowe Świecie" (portal i fanpage na Facebooku).